Središte diplomatije holandski Den Haag s razlogom je odabran za prezentaciju nove Opel Ampere. Ekscentrični Holanđani skoro pa šakom i kapom kupuju hibridna vozila, a država im za to daje poticaj u visini do 14.000 eura.
Na krilima projekata poput Astre Impuls iz 1991. ili Zafire Hydrogen iz 2000. u Opelu su konstruisali evolucijski zrelo poluhibridno vozilo. Za Opel Amperu bi rekli uređaj papren, potrošnja ko upaljač, no Opelov alternativac sa produženom autonomijom pravi je trn u oku za konkurenciju. Opelovi stručnjaci ne žele Amperu nazvati čistim hibridom, jer je ona sve vrijeme snagu na podlogu šalje preko električnog motora snage 150 KS iz kojeg se instant izvlači 370 Nm obrtnog momenta.
Naime, za razliku od Toyotinog hibrid sistema gdje primarnu snagu konstantno proizvodi benzinski motor potpomognut dodatnom energijom iz baterija, Voltecov glavni nosilac snage je jaki električni motor. Cijeli automobil je težak 1,7 tona, od čega 16 kWh lithium-ionskoj bateriji pripada 198 kg. Opel daje tvorničku garanciju na ovaj sistem od 8 godina ili 160.000 pređenih kilometara.
Stručnjaci smatraju da bi za magičnu autonomiju od 500 km trebala baterija težine oko 830 kg i zapremine oko 670 litara. Pitanje je samo koliko bi onda vruća bila cijena finalnog proizvoda. Kojom brzinom se tehnologija budućnosti razvija taj dan, kada će baterija biti dovoljno mala, a automobil imati dovoljnu autonomiju i nije toliko daleko. Jedino je još nezahvalno pričati o cijeni.
U slučaju Ampere, stručnjaci u GM-u su visoko zasukali rukave i genijalnim rješenjem tržištu hibrida i električnih vozila ponudili zanimljivu alternativu. Naime, Ampera pored primarnog električnog, posjeduje i konvencionalni 1.4 litreni benzinski motor snage 86 KS i prosječnih 130 Nm, čiji zadatak je produžiti autonomiju vozila.
Kada se baterije isprazne, napajanje električnog motora ide preko 74 KS snažnog generatora, ali energija dolazi iz benzinskog motora. Potrošnja benzina tada ne prelazi 1,6 litara, a emisija CO2 manje od 40g/km. Aktivacijom benzinskog motora konačno je primjetan blagi zvuk, dok se višak energije ''taloži'' u bateriju, a performanse su i dalje fascinantne. Prvu turu smo vozili na struju kombinujući gradsku i brzu cestu. S teškom nogom na gasu prešli smo 42,1 km. U tom trenutku je indikator baterije pokazivao kapacitet za još 20 km.
Oko dizajna će se voditi podijeljene diskusije, jer 4,45 metara duga Ampera leži na 2,68 m dugom međuosovinskom razmaku što direktno upućuje da je Astra bila darovalac. Ampera djeluje futuristički, ali ujedno i predstavlja modernu Opel liniju. Orao pogled spojen sa bumerang kljovama proslijeđen je i novoj Zafiri, te viđen na prvim renderima kod Insignije facelift. Odatle poruka da je njen tehnološki uspon spreman biti dio svakodnevne upotrebe.

Osnovna cijena sa davanjima u EU je 42.900 eura, a iako postoje državni poticaj (u Holandiji od 6.000 do 14.000 eura, u Velikoj Britaniji do 5.600 eura) Ampera je itekako skup prevoz. Od 900 miliona vozila u čitavom svijetu, samo dva posto nisu na fosilna goriva. Taj odnos snaga će se mijenjati, a sličnih rješenja, te onih vozila sa upgrade-om treba očekivati sve više, a tada će i cijena ići dole. Opel za sada već ima rezervisanih 5.000 vozila, a plan je brojku udvostručiti. Ampera će najbliže ''dobaciti'' do Slovenije polovinom naredne godine, a tamo će kao i u ostalim EU članicama država poticati njenu kupnju, što s jedne strane dijelom ublažiti visoku početnu investiciju. Kod nas se to još uvijek svodi samo na pusti entuzijazam.
Baterija nikada nije prazna
Mala tajna koju smo klještima izvukli od Christiana Kuntsmanna, jednog od glavnih inžinjera koji su radili na razvoju Ampere i sistema Voltec je da se baterija nikada u potpunosti ne isprazni. Prema toj logici, laički ispada se od slova T (oblik baterija) potroši samo uspravni dio baterije postavljene uzdužno po sredini vozila. Dakle, i kada se baterija isprazni, te aktivira benzinski motor nominalno slabiji od 150 KS snažnog elektro motora, vjetar u leđa za ubrzanje (do 100 km/h Ampera treba samo 9 sekundi), preticanje, ali i dostizanje maksimalne brzine od 161 km/h pomaže preostali dio nepotrošene baterije, jer je za držanje brzinskog maksimuma dovoljan samo benzinski motor. Ne treba zaboraviti da u Amperi nema rasipanja energije. Energija dobivena kočenjem takođe se pohranjuje u bateriju. Postoji i ''caka'' kod mjenjača. Ubacite li u mod L, kočenje motorom je izraženije pa čime se stvara višak energije, a vozilo značajno bolje usporava od onog kada vozite u klasičnom D modu.

Struja dvostruko jeftinija u Njemačkoj
Vodeći se računicom povoljnijeg energenta, u Opelu su se bacili na paralelni obračun potrošnje struje i nafte u uslovima godišnje autonomije od oko 15.000 km. Naime, za 1 kWh električne energije u Njemačkoj treba izdvojiti 0,20 euro centi, a za litru nafte 1,45 eura. Za punjenje 16 kWh baterije je potrebno 3,20 eura dok je za 5 litara dizelskog goriva (prosječne potrošnje) potrebno platiti 7,25 eura. U takvim uslovima na godišnjem nivou bi trošili 480 eura struje ili 1.087,50 eura vrijednosti goriva. Dakle, prevoz na struju je povoljniji za više od 50 posto. S jedne strane, potrošnja struje može biti i niža ako se pazi na periode jeftine tarife ili se ista stvara alternativnim sistemima (solarno, vjetrom), dok s druge strane i dalje ostaje stara boljka ''strujaša'' da im je potrebno dugo vremena za punjenje. Šestmetarski strujni kabel se nalazi u prtljažniku i dolazi serijski.
Registracija na ukupnu snagu
Za registraciju Ampere u BiH bi se uzelo u obzir ukupna snaga oba motora od 236 KS, ali bi se na tehničkom pregledu kontrolisao samo benzinski. Mala prednost bi bila manja kubikaža od 1,4 litra koja smanjuje cijenu pojedinih stavki koje se plaćaju pri registraciji vozila, pa bi naknada koja se izdvaja za ceste bila umanjena. Ukupna cijena registracije bi iznosila oko 720 KM. U saobraćajnu knjižicu se uvodi napomena koja obrazlaže da vozilo posjeduje kombinovani motor.
TEHNIČKI PODACI
DxŠxV: 4,45x1,79x1,44 m
Međuosovinski razmak: 2,68 m
Prtljažnik: 310 lit
Tank za gorivo: 35 lit
Težina vozila: 1.732 kg
Težina baterije: 198 kg
Snaga elektro motora 150 KS (370 Nm)
Snaga benzinskog motora 86 KS (130 Nm)
Ubrzanje (0-100 km/h): 9 sek
Maksimalna brzina: 161 km/h
Autonomija na struju: 40-80 km
Ukupna autonomija: cca 500 km
Potrošnja benzina: 1,6 lit
Vrijeme za punjenje baterije: 4 h
Cijena: 42.900 eura